Zamki nawierzchniowe

Bezpieczne i bezawaryjne zamki nawierzchniowe 

Praktycznie każdemu właścicielowi mieszkania czy też lokalu firmowego zależy na bezpieczeństwie jego własności. W tym celu wyposaża się mieszkanie w rolety antywłamaniowe, wzmocnione drzwi i często zapomina się o tak istotnej roli, jaką pełnią zamki nawierzchniowe. Zaraz po standardowych stanowią jeden z typów, który pozwala kompleksowo zabezpieczyć praktycznie każde mieszkanie czy dom. Zamek wierzchni montowany jest jednak na zewnątrz po wewnętrznej stronie drzwi. Dlatego niejednokrotnie sprawdza się jako dodatkowe zabezpieczenie bądź przy cieńszych drzwiach. Bardzo istotne jest, aby w takie rozwiązanie wyposażyć drzwi wejściowe. To właśnie one są pierwszą przeszkodą przy włamaniu. .Jakie zamki nawierzchniowe do drzwi sprawdzą się w Twoim domu? Kiedy zamki 2-piórowe nawierzchniowe z prowadnicą, a kiedy zamki typu cyklop? Dowiedz się wszystkiego właśnie w tym artykule!

Jaki wybrać dla siebie zamek nawierzchniowy do drzwi?

W zasadzie zamki nawierzchniowe, niejednokrotnie znane również pod nazwą zamki wierzchnie, stanowią podstawowe rozwiązanie montowane w drzwiach zaraz obok modeli wpuszczanych. Poza cienkimi drzwiami, w których wpuszczane by się nie zmieściły – zamki wierzchnie są rodzajem zamknięć stosowanych również bramach i furtkach. Zamki 2-piórowe nawierzchniowe z prowadnicą podnoszą poziom bezpieczeństwa i czynią praktycznie niemożliwymi do otwarcia bez użycia znacznej siły bądź odpowiedniego klucza. Dodatkowo często spotykane są także zamki typu cyklop oraz zapadkowo-zasuwkowe zamki nawierzchniowe, które stanowią podobne rozwiązanie pod kątem mechanicznym do zamków 2-piórowych nawierzchniowych z prowadnicą. Wszystkie z kolei czynią furtkę zewnętrzną, drzwi wejściowe lub drzwi wewnętrzne tak odpornymi na włamanie, jak to tylko jest możliwe. Poprzez zastosowanie nawet najprostszego zamka nawierzchniowego razem z wmontowanym wpuszczanym, możesz znacznie zwiększyć bezpieczeństwo danego lokalu, gdyż włamywacz natrafi na dwa zabezpieczenia do złamania równocześnie.

Jakie mamy typu zamki nawierzchniowych czyli tzw. zamków wierzchnich? 

Z pewnością pierwszym typem najbardziej rozpoznawalnym są zapadkowe zamki nawierzchniowe i  zasuwkowe zamki nawierzchniowe. Często to właśnie one są stałym elementem występującym w amerykańskich filmach. Pozwalają względnie szybko zamknąć mieszkanie, ale w przypadku najprostszych modeli mogą nie posiadać opcji zewnętrznego zamykania drzwi. Tutaj konieczne będzie połączenie z produktem wpuszczanym w drzwi lub zastosowanie tzw.  bębenkowych zamków nawierzchniowe lub zapadkowo-zasuwkowych zamków nawierzchniowych, które posiadają z jednej strony standardową zasuwkę, a z drugiej można je zamknąć z pomocą klucza.  Kolejnym rozwiązaniem jest tzw. zamek z gałką bądź zamki typu cyklop, które pozwalają na szybkie i proste zamknięcie, a także analogicznie otwarcie danych drzwi od wewnątrz. Z zewnętrznej strony zamek nawierzchniowy w tym wariancie można uruchomić kluczem, a pokrętło jest tylko prostym sposobem na zamknięcie od środka. 

Jakie zamki wierzchnie sprawdzą się w Twoim przypadku?

Zasuwkowe zamki nawierzchniowe to najtańsze, ale najmniej wielofunkcyjne rozwiązanie. Z kolei bębenkowe zamki nawierzchniowe są bardziej uniwersalne, ale nieco droższe. W tym aspekcie trzeba dopasować rozwiązanie do własnych potrzeb. W przypadku, gdy posiadasz w drzwiach zamek wpuszczany,  wystarczające okażą się zasuwkowe zamki nawierzchniowe. Sprawdzają się przy zamykaniu od wewnątrz lub zabezpieczenia drzwi wewnętrznych. Natomiast zapadkowe zamki nawierzchniowe i bębenkowe zamki nawierzchniowe, to produkty dostosowane do użytku w roli zamknięcia drzwi wejściowych, gdyż od zewnątrz można je otworzyć bądź zamknąć przy użyciu klucza. Do tego rodzaju można również zaliczyć zamki typu cyklop, które od środka zasuwają się wygodnie przy użyciu prostej gałki. Rozwiązaniem pośrednim z kolei będą zapadkowo-zasuwkowe zamki nawierzchniowe.

Zapadkowo-zasuwkowe zamki nawierzchniowe i zapadkowe zamki nawierzchniowe

Zapadkowe zamki nawierzchniowe to najczęstsze rozwiązanie. W praktyce jednak niejednokrotnie z obu stron wymagają zamknięcia kluczem. W tym wypadku nie ma najczęściej zamontowanej w nich gałki. Takie rozwiązanie występuje już jednak regularnie przy zapadkowo-zasuwkowych zamkach nawierzchniowych oraz zamki nawierzchniowych do drzwi korzystających z bębnów. Przeważnie zamki nawierzchniowe odznaczają się bardzo solidną konstrukcją, która często wytrzymuje częściej niż same drzwi otwierane przy użyciu siły. Jeśli zamierzasz kupić zamek nawierzchniowy do drzwi w swoim domu, sprawdź czy wybrany model posiada odpowiedni atest. Jeśli wymagasz wysokiego poziomu bezpieczeństwa to właśnie w takie zamki zapadkowe nawierzchniowe lub dowolne inne zamki wierzchnie powinieneś celować. W praktyce mogą sprawdzić się także dobre zamki 2-piórowe nawierzchniowe z prowadnicą. Wszystko jednak zależy od Twoich potrzeb i drzwi, które posiadasz oraz gdzie są one umieszczone.