Zamki wąskie do PCV i Aluminium

Zamki wąskie do PCV i Aluminium topowych firm

Jak sama nazwa wskazuje do tego typu drzwi konieczne jest zastosowanie rozwiązań o nieco mniejszym rozmiarze. Zamek do drzwi będzie właściwie spełniał swoje zadanie w tym zakresie, jeśli będzie to zamek wpuszczany wąski, dopasowany do rodzaju drzwi, a także materiału wykonania i grubości. Zamki wąskie to akcesoria stworzone z myślą o zabezpieczeniach wykonanych z nieco innych surowców. W przypadku drzwi z aluminium lub PCV nie ma mowy o zastosowaniu standardowych zabezpieczeń. Poza zamkami wąskimi, stosowane mogą być także zamki rolkowe oraz tzw. ESCO. Wszystkie rodzaje z kolei będą przeważnie odporne na warunki atmosferyczne, a także dopasowane bezpośrednio do potrzeb użytkowania typowo wewnętrznego. Zamek wąski do drzwi będzie dopasowany także do potrzeb tych wejściowych do budynku. Kiedy jeszcze można wykorzystać zamki wąskie?

Zamki wąskie do PCV i zamki wąskie do Aluminium

W zasadzie tego rodzaju zamki wąskie stosuje się w furtkach ogrodzeniowych, a także bramkach na zewnątrz. Ponadto mogą również być montowane w stolarce wykonanej z aluminium i PCV. Zamki wąskie do PCV i aluminium mogą pełnić różną rolę i stosowane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz przy drzwiach o zdecydowanie mniejszej grubości. Zresztą nic dziwnego, gdyż niejednokrotnie stanowią one jedynie prowizoryczną barierę w drugiej kolejności np. po bramie wjazdowej, czy też drzwiach piwnicy z komórkami lokatorskimi. Zamek wąski do drzwi często nie jest pierwszą barierą jaką napotyka włamywacz lub osoba z dostępem drugiego stopnia. Przykładowo do części wspólnej piwnicy klucz ma każdy, jednak nie każdy będzie dysponował tym odpowiednim do zamka wąskiego do aluminium wykorzystanego w konstrukcji drzwi do konkretnej komórki lokatorskiej.

Zamek wpuszczany wąski w użytku typowo domowym

Bezpieczeństwo na terenie domu lub firmy to absolutna podstawa. Jeśli masz już odpowiednio zabezpieczone drzwi wejściowe, to zabezpieczenia wewnętrzne są kwestią drugorzędną. Przykładowo w użytku przedsiębiorców zastosowanie znajdują często drzwi aluminiowe, które wymagają zamków wąskich. Na tą kwestię składa się z kolei wiele elementów i nie zawsze konieczne jest inwestowanie w normalne czy nawet wzmocnione drzwi. Tutaj czasami na potrzeby użytku wewnętrznego np. w szatni wystarczą drzwi PCV zabezpieczone wąskim zamkiem. W tym aspekcie niejednokrotnie wystarczy właściwie pójść na ustępstwa w różnych kwestiach, aby dobrać rozwiązania zarówno optymalne z perspektywy bezpieczeństwa, jak i relatywnie tanie. Czasami po prostu trzeba się zmieścić w budżecie, a wtedy zamki wpuszczane wąskie są rozwiązaniem jak najbardziej wartym uwagi. W szczególnie w asyście kompatybilnych z nimi drzwi. Nie bez znaczenia pozostają też standardowe zamki do drzwi wewnętrznych, które po prostu można stosować naprzemiennie z innymi zabezpieczeniami dzieląc przestrzeń na terenie firmy na mniej i bardziej priorytetowe sektory z perspektywy bezpieczeństwa. Po co przykładowo inwestować w droższy zamek do kanciapy, jeśli wystarczy zamek do drzwi wąski i drzwi aluminiowe. 

Zamki wpuszczane wąskie to komplementarny wybór z perspektywy bezpieczeństwa

W tym zakresie jeśli normalne zamki wpuszczane stanowią podstawowe zabezpieczenie przed włamaniami, to wewnątrz można zastosować drzwi aluminiowe i zamki wąskie wpuszczane. Niektóre pomieszczenia są mniej priorytetowe i nie trzeba traktować ich w taki sam sposób. Zamek wąski do drzwi to druga bariera, którą należy pokonać tak jak na drzwi wejściowe nie postawisz takich wykonanych z PCV. Zamki wąskie trzeba dostosować po prostu do potrzeb danej firmy lub budynku. Każde drzwi wejściowe powinny zostać wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, ale nie każde wewnętrzne wymagają tego samego typu rozwiązań. Zamek wąski może zostać zamontowany w cieńszych drzwiach i ograniczy prawdopodobieństwo wejścia z użyciem wytrychu lub innego narzędzia ślusarskiego. W zamki wpuszczane wąskie wyposażone mogą być każde drzwi cieńsze poza wejściowymi, co byłoby całkowicie nieodpowiedzialnym zastosowaniem tego typu zabezpieczenia. 

Wybieraj prawie zawsze zamek wąski do drzwi wewnętrznych

Jeśli decydujesz się na drzwi aluminiowe lub z PCV to ciężko zamontować w nich zamek inny niż wąski. Niejednokrotnie wielu klientów decyduje się na stosowanie takich uniwersalnych rozwiązań. W praktyce nie jest to zła decyzja. Wystarczy, że zamek wąski jest odpowiednio i z rozwagą wykorzystywany. Drzwi wewnętrzne nie są przystosowane do zapewniania bezpieczeństwa przed włamaniem, a jedynie zapewniają pewną prywatność bądź odgradzają pewne miejsca w firmie, do których nie powinni mieć dostęp np. klienci danego przedsiębiorcy. Stanowią jedynie element uzupełniający zresztą tak samo jak przez to zamek wąski, chociaż nie zawsze nie w 100%. Prawdą jest jednak są to dość proste mechanizmy. Zamek wąski będzie raczej proste w otwieraniu z pomocą wytrycha. Nie powstał jednak w tym celu, aby wykluczyć całkowicie taką opcję.