Klamki stylizowane retro

Klamki stylizowane retro – prawdziwa klasyka

Klamki stylizowane retro to wyjątkowe elementy wystroju, które od lat cieszą się dużą popularnością wśród projektantów i właścicieli mieszkań. W zasadzie dostępne są w szerokim spektrum wariantów, nie tylko kolorystycznych, ale również w kwestii materiałów wykonania. Przykładem będą klamka drzwiowa kuta czarna czy też klamka długa satyna. Wszystkie z kolei trzeba jednak w odpowiedni sposób dopasować do potrzeb zarówno klienta, jak i projektu jego wnętrza. Nie każda klamka krótka patyna będzie bowiem pasować np. do drzwi o większym rozmiarze bądź też innej barwie. Podobnie klamka pałacowa mosiądz niezbyt wpasuje się w wielkie, grube drzwi ze względu na swoje wysublimowane kształty. Oto kilka powodów, dla których warto zdecydować się na klamki stylizowane retro. Poznaj kilka szczegółów jak dobrać je pod własne potrzeby!

Klamki stylizowane retro wybierasz ze względu na unikalny design

To właśnie jedna z ich największych zalet. Niepowtarzalny design, który nawiązuje do klasyki Te klamki to proste odniesienie do stylu sprzed kilku dziesięcioleci, co daje im niepowtarzalny charakter. Klamki stylizowane retro są szczególnie popularne w mieszkaniach utrzymanych w stylu vintage, industrialnym czy skandynawskim. W tym aspekcie do najczęściej spotykanych, tradycyjnych należą: 

  • klamka drzwiowa kuta miedź,
  • klamka długa patyna,
  • klamka krótka patyna,
  • klamka pałacowa patyna naturalna,
  • klamka drzwiowa kuta czarna.

Wysoka jakość niezależnie od rodzaju klamki drzwiowej – kuta, czarna, satynowa

Klamki stylizowane retro charakteryzują się także wysoką jakością wykonania. Producentom zależy na tym, aby klamki były nie tylko piękne, ale również wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Dlatego też często produkowane z materiałów takich jak mosiądz, brąz, a nawet miedź. Przykładowo klamka drzwiowa kuta miedź bądź klamka pałacowa mosiądz to najczęściej czysty, ciężki odlew zaskakujący z perspektywy sposobu wykonania. Wbrew pozorom nie nadaje się jednak do każdego typu drzwi. Często do mniej masywnych lepiej jest wybrać mniejszy produkt np. klamkę pałacową patyna-naturalna lub inną o mniej rzucających się w oczy gabarytach. Opcjonalnie możesz dopasować do nich bardziej podłużne rozwiązania, takie jak klamka długa satyna czy klamka długa patyna.

Współczesny design z klasycznym akcentem – klamka pałacowa stary mosiądz

Klamki stylizowane retro to doskonały sposób na wprowadzenie do nowoczesnego mieszkania klasycznego akcentu. Dzięki temu, klamki stylizowane retro pasują do każdego typu wnętrza i mogą stanowić piękny kontrast dla minimalistycznych lub nowoczesnych mebli. Przykładowo jeśli posiadasz większe lecz wysublimowanie wyglądające drzwi, pasować do nich mogą klamka pałacowa z mosiądzu o tradycyjnym designie, jak i klamka pałacowa stary mosiądz będąca pewnym wariantem kolorystycznym podstawowej. Opcjonalnie niejednokrotnie wybieranym odlewem do bardziej klasycznego i być może nowoczesnego wnętrza jest również klamka drzwiowa kuta miedź. Posiada ona niezwykle masywny kształt i doskonale leży w dłoni. Ponadto prezentuje się fenomenalnie.

Klamka długa patyna czy klamka długa satyna 

Wybór pomiędzy tymi dwoma klamkami uzależniony jest czego będą używane i jakie są preferencje użytkownika. Klamka długa patyna i klamka długa satyna różnią się wykończeniem powierzchni, ale w zasadzie spełniają tę samą funkcję jako elementy drzwiowe. Może to zależeć od stylu, w jakim utrzymana jest reszta dekoracji. Może też mieć znaczenie trwałość, jakość wykonania czy koszt. Ostatecznie, wybór klamki zależy od indywidualnych gustów klienta oraz od konkretnych wymagań funkcjonalnych i estetycznych.

Klamki stylizowane retro to wyposażenie warte uwagi

Stanowią nie tylko piękny element dekoracyjny, ale także bardzo funkcjonalny i trwały. Ich unikalny design i wysoka jakość wykonania sprawiają, że są one coraz bardziej popularne wśród właścicieli mieszkań, jak i dekoratorów. Jeśli szukasz sposobu na odświeżenie wyglądu swojego mieszkania, klamki tego typu to doskonały wybór. Konieczne jest jedynie dobranie odpowiedniego typu do zarówno drzwi, jak i reszty pomieszczenia. Ponadto klamka drzwiowa kuta miedź lepiej sprawdzi się w przypadku drzwi zewnętrznych, a klamka pałacowa z mosiądzu przy drzwiach wewnętrznych. Trzeba także zwrócić uwagę czym pokryty został dany element. Niektóre farby lub polimery nie są odporne na kontakt z czynnikami zewnętrznymi np. deszczem czy wilgocią. Zwróć na to uwagę zanim zamówisz konkretny produkt.