Klamki z okrągłym szyldem

Klamki z okrągłym szyldem

Czy wyobrażasz sobie drzwi bez odpowiednio dopasowanej klamki? W tym aspekcie oczywistym jest, że nie. To właśnie z tego względu przybliżymy sobie nieco kiedy klamki z okrągłym szyldem faktycznie znajdują zastosowanie. Wydawałoby się, że to najbardziej klasyczne dostępne rozwiązanie w opozycji do modeli z kwadratowym szyldem, jednak nie jest tak. Pamiętaj, że nawet doskonale przemyślane drzwi będą średnio prezentować się z klamką w kompletnie innym stylu. W tym aspekcie jednak klamki z okrągłą rozetą stanowią pewien wyznacznik, gdyż są po prostu klasyczne i przez to popularne. Zacznijmy jednak od podstaw, gdyż wybierając drzwi nowoczesne, nie możesz do nich dopasować np. klamek drzwiowych z okrągłym szyldem w stylu rustykalnym. To jedynie jedna z wielu zasad, których jest jednak trochę więcej. W tym aspekcie klasycznie drzwi świetnie się komponują z dopasowanymi klamkami. Jakie to konkretnie? Więcej o tych z okrągłą rozetą, dowiesz się właśnie tutaj!

Jeśli wszystkie klamki okrągłe – jaką wybrać?

W tym aspekcie jak wiadomo wybór nie należy do najprostszych, gdyż na rynku dostępnych są po prostu setki różnych klamek. Okrągła rozeta to jedna z dostępnych opcji, na której się skupimy. Pierwszą zasadą jest to, że im bardziej masywne drzwi, tym klamki powinny być większe. Wynika to z zasady proporcjonalności. Jeśli włożysz małą klamkę do dużych drzwi, to estetycznie będzie źle wyglądać. Które więc klamki okrągłe są opcją do wyboru? Skupmy się tutaj jeszcze na kolorze:

 • klamka drzwiowa okrągła biała,
 • klamka drzwiowa okrągła brąz,
 • klamka drzwiowa okrągła czarna,
 • klamka drzwiowa okrągła grafit,
 • klamka drzwiowa okrągła satyna,
 • klamka drzwiowa okrągła złoto,
 • klamka drzwiowa okrągła patyna.

Można dość prosto wyobrazić sobie jak wyglądać może delikatna klamka w połączeniu z masywnymi drzwiami o wypukłych zdobieniach. Co jednak z wspomnianymi kolorem? W tym aspekcie stawiaj albo na jednolitą kolorystykę albo delikatne odcienie koloru bazowego. 

Klamka drzwiowa okrągła i jak ją dopasować?

Wydawałoby się to dość proste prawda? Niestety w praktyce jest to sztuka, która czasami z trudem przychodzi nawet profesjonalnym dekoratorom. To detale podkreślają styl wnętrza. Oznacza to, że niezbędne jest stawianie na nie istotnego nacisku. Pamiętajmy, że to właściwie dobrane szczegóły i przez to m.in. klamki okrągłe wydobywają z każdego pomieszczenia jego charakterystyczne, a przy tym unikatowe cechy. Dotyczy to każdego rodzaju drzwi: wewnętrznych, jak i drzwi zewnętrznych. Bez właściwie wyselekcjonowanych klamek drzwiowych z okrągłym szyldem, nawet z dopieszczonymi elementami dowolnego projektu, taki detal będzie poważnie wpływał na odbiór całości. Z tego względu klamki okrągłe pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, mają wielkie znaczenie. Pytanie jednak jak właściwie dobrać klamkę drzwiowa okrągłą, jeśli chodzi po prostu o kolor?

Dobór klamki z okrągłym szyldem z perspektywy barwy

Kolor i materiał jest bardzo istotny. Powie Ci to każdy. Dodatkowo do tego dochodzi jakość wykonania każdego produktu. Jeśli w swoich wnętrzach preferujesz stonowane kolory to klamki z okrągłym szyldem też powinny takie być. Nawet najbardziej subtelne aranżacje wymagają po prostu odpowiedniego zaaranżowania. W tym aspekcie możesz postawić na tak naprawdę szerokie spektrum barw, ważne aby były dostosowane w odpowiednim stopniu. Możesz przykładowo wybrać:

 • klamka drzwiowa okrągła patyna,
 • klamka drzwiowa okrągła biała,
 • klamka drzwiowa okrągła brąz,
 • klamka drzwiowa okrągła złoto,
 • klamka drzwiowa okrągła czarna,
 • klamka drzwiowa okrągła grafit,
 • klamka drzwiowa okrągła satyna.

Klamki z okrągłym szyldem są po prostu klasyczne

Nie jest to stwierdzenie dalekie od prawdy. Klamki z okrągłym szyldem to nie bez powodu jedne z popularniejszych rozwiązań z perspektywy drzwi.  Możesz zdecydować się na taki kolor czy kształt klamki, aby ta nie wyróżniała na tle skrzydła drzwi. Pamiętaj, że dodatki mają na celu wpasowywać się w określone rozwiązania podkreślając je, a nie dominując. Klamki z okrągłym szyldem mają pasować też do większej całości czyli całego stylu wnętrza. Oznacza to, że możesz dobrać kolor klamki z okrągłą rozetą na zasadzie kontrastu. Pamiętaj też jednak, aby zbytnio nie przesadzać i nie postawić np. na krzykliwy kolor zupełnie odcinający się od wszystkiego. Kontrast polega na bieli i czerni, a nie niebieskim i czerwonym. 

Klamka drzwiowa z okrągłym szyldem i czy warto?

Jak najbardziej tak! Niewłaściwie zastosowane rozwiązania będą zawsze rzucać się w oczy. Dlatego postaw na bardziej stonowane klamki drzwiowe z okrągłym szyldem. Dzięki temu ograniczysz niepotrzebne prawdopodobieństwo, że klamka drzwiowa okrągła zepsuje Ci odbiór całego projektu. Na pewno brązowa czy złota klamka z okrągłą rozetą będzie wystarczająca, aby zaspokoić Twoje potrzeby i zwieńczyć całą stylistykę.