Klamki do drzwi zewnętrznych

Klamki do drzwi zewnętrznych – czym się charakteryzują?

Drzwi zewnętrzne są ważnym elementem każdego domu lub mieszkania. To właśnie one oddzielają Twoją własność od reszty poza granicami Twojego lokum. Właściwie dobrane klamki do drzwi zewnętrznych zapewniają więc prywatność i bezpieczeństwo. Wybór odpowiedniej jest równie ważny, jak ten sam dotyczący samych drzwi. Klamka zewnętrzna musi być nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Konieczne jest więc wskazane na różne rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych, a także ich cechy. W jaki sposób wybrać model pod własne preferencje? Kiedy wybrać satynowe klamki do drzwi zewnętrznych? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Dowiedz się więcej na ten temat, właśnie tutaj.

Kluczowe cechy klamek do drzwi zewnętrznych

Klamki do drzwi zewnętrznych to elementy, które łączą estetykę i funkcjonalność. To one odpowiadają za bezpieczne, wygodne otwieranie i zamykanie drzwi. Ponadto klamka zewnętrzna jednocześnie jest dekoracją, która musi być dopasowana do reszty stylistyki. Oznacza to, że trzeba zachować spójność z projektem domu zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Pierwszym kryterium jest kolor, dlatego niestety należy rozważyć wybór m.in.:

 • klamki do drzwi zewnętrznych złotej,
 • klamki do drzwi zewnętrznych inox,
 • klamki do drzwi zewnętrznych tytanowej,
 • klamki do drzwi zewnętrznych satynowej,
 • klamki do drzwi zewnętrznych czarnej.

W zasadzie są to jedynie wybrane warianty, gdyż należy do nich również zaliczyć m.in. klamkę drzwiową kutą czarną lub klamkę drzwiową kutą z miedzi. W tym wypadku poza barwą różnią się one także wykonaniem. Kute elementy są cięższe i powstają z odlewów. Nie zawsze pasują jednak do każdych drzwi.

Ważne cechy klamek do drzwi zewnętrznych – materiał i wytrzymałość

Pierwszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego są wykonane. Niestety wszelkie elementy zewnętrzne muszą być odporne na warunki atmosferyczne, w tym na wilgoć i zmiany temperatury. Dobrym wyborem są klamki drzwiowe kute czarne lub klamki drzwiowe kute z miedzi, stali nierdzewnej lub z aluminium. Wynika to z tego, że są one trwałe i przeważnie odporne na korozję. Modele ze wspomaganiem charakteryzują się często nieco większą masywnością, odpornością i ułatwiają otwieranie. Nie oznacza to jednak, że nie warto dbać o pokrycie ich specjalnymi preparatami ochronnymi. Poza tym częsty wybór w tym zakresie stanowią:

 • klamki do drzwi zewnętrznych długie, 
 • klamka długa ze wspomaganiem biała,
 • klamka długa ze wspomaganiem brązowa,
 • klamka długa ze wspomaganiem czarna.

Ważne, aby pamiętać, że klamka zewnętrzna powinna być również odporna na działanie promieni UV. W przeciwnym wypadku może ulec przebarwieniu lub utracie swojego pierwotnego wyglądu.

Ergonomia i wygoda użytkowania z klamki zewnętrznej

Klamki do drzwi zewnętrznych muszą być komfortowe w użytkowaniu. Jednak co to oznacza? Muszą zapewnić odpowiednie uchwycenie, aby umożliwić łatwe otwieranie i zamykanie drzwi. Wbrew pozorom przy bardziej masywnych modelach zarówno samej klamki zewnętrznej, jak i drzwi nie jest to tak oczywiste. Nie bez powodu dostępne są do zakupu modele takie jak długie klamki do drzwi zewnętrznych. Pozwalają one przy użyciu nieco mniejszej siły zamykać, jak i otwierać drzwi. W zależności od stylistyki danego domu, do najpopularniejszych wariantów kolorystycznych należą: klamka długa ze wspomaganiem biała, klamka długa ze wspomaganiem brązowa, klamka długa ze wspomaganiem czarna.

Klamka zewnętrzna – cecha podstawowa czyli wygląd i styl

Kolejną ważną kwestią przy klamkach do drzwi zewnętrznych jest ich wygląd, kształt, ogólny design i czym są one pokryte. Muszą one być dopasowane do stylu architektonicznego budynku oraz do drzwi, do których zostaną zamontowane. Dostępne są klamki zewnętrzne w różnych rozmiarach i kolorach, a także z niepowtarzalnymi zdobieniami. Ważne, aby wybór klamki był zgodny z ogólnym stylem domu oraz z indywidualnymi preferencjami estetycznymi właściciela. W zasadzie do najpopularniejszych kolorów wybieranych przez klientów należą:

 • złote klamki do drzwi zewnętrznych,
 • klasyczne, czarne klamki do drzwi zewnętrznych,
 • klamki do drzwi zewnętrznych typu inox,
 • tytanowe klamki do drzwi zewnętrznych,
 • satynowe klamki do drzwi zewnętrznych.

Bezpieczeństwo jako podstawa przy zakupie klamki zewnętrznej

Klamki do drzwi zewnętrznych muszą zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Zapewniają to nie tylko wbudowane zabezpieczenia, które uniemożliwiają przypadkowe lub nieuprawnione otwarcie drzwi. Istotne jest również wybranie odpowiedniego materiału, z którego są wykonane. Najbardziej solidne będą te kute i ze wspomaganiem.

Jaki kolor wybrać?

Kolorystyka to kluczowa kwestia. W przypadku drzwi zewnętrznych do najczęściej kupowanych należą złote klamki do drzwi zewnętrznych i czarne klamki do drzwi zewnętrznych. Wynika to z dość dużej uniwersalności tych barw. Oprócz tego często wybierane są także klamki do drzwi zewnętrznych typu inox lub tytanowe klamki do drzwi zewnętrznych.