Zamki bramowe

Zamki bramowe, podpowiadamy jakie wybrać

Wbrew pozorom wybór nawet prostego zamka do furtki jedynie z pozoru wydaje się łatwy. Na rynku dostępnych są setki różnych wariantów w innych konfiguracjach. Oznacza to, że zamek do bramki może mieć inne funkcjonalności, a także z pewnością będzie różnił się od klasycznych, drzwiowych wersji. Standardy te różnią się od siebie, gdyż w końcu są one stosowane np. wewnętrznie i zewnętrznie. Oznacza to, że zamek do bramy dodatkowo powinien posiadać odpowiednie wzmocnienia, a także być odpornym na korozję oraz szerokie spektrum zróżnicowanych warunków pogodowych. W innym wypadku zamek do bramy przesuwnej lub zamek do bramy uchylnej może bardzo szybko ulec uszkodzeniu. Szczególnie narażone na ten fakt są zamki do bramy dwuskrzydłowej. Ta niejednokrotnie bowiem posiada nieco bardziej otwartą konstrukcję. Najmniej narażone na warunki pogodowe pozostaje zamek do bramy garażowej  ze względu na swoją bardziej zamkniętą specyfikę. Jak wybrać odpowiednie zamki bramowe? Na co zwrócić uwagę przy zakupie zamka do bramy? Dowiedz się właśnie tutaj, wszystkiego co konieczne!

Jak wybrać zamek do furtki oraz przy okazji bramy?

W tym wypadku wszystko zależy od tego jakie są wymiary danego rozwiązania, a także jakie posiada gabaryty. Do dużych, ciężkich drzwi będą potrzebne większe zamki do bram czy furtek. Tak samo zupełnie inny typ potrzebny będzie, jeśli docelowo produkt zostanie wykorzystany jako zamek do bramy przesuwnej. Wydaje się, najprościej wybrać jest zamek do bramy garażowej, a zamek do furtki kupić w zestawie z dedykowanym modelem zamka do bramy dwuskrzydłowej. Wszystko w tym aspekcie jednak zależy po prostu od detali, a także ogólnego przeznaczenia danego wejścia. W wielu przypadkach klienci decydują się postawić w szczególności na bezpieczeństwo zamka do drzwi, a także zamka do garażu, gdyż te  stanowią ostatnią furtkę przed wejściem do domu. Natomiast rozwiązania zewnętrzne, takie jak zamek do bramy uchylnej lub zamek do bramy uchylnej  mają mniejsze znaczenie. Wszystko jednak zależy od Twoich potrzeb, a także pozostałych elementów odgradzających. Przykładowo po co Ci wysokiej klasy zamek do bramy, a także zamek do furtki kiedy Twój płot jest stosunkowo niski? W takim wypadku można go po prostu przeskoczyć, a sama rola zamka sprowadza się jedynie do kwestii domknięcia drzwiczek, aby te nie otwierały się. 

Zamek do bramy garażowej a zamek do bramy dwuskrzydłowej 

W zasadzie są to dwie zupełnie różne konstrukcje. Jednak wszystko zależy od tego jakie posiadasz wejście do swojego garażu. W tym wypadku jeśli dzieli się on na dwoje drzwi, to konieczne będzie zastosowanie zamka do bramy dwuskrzydłowej, którego zadaniem jest po prostu łączenie obu elementów. Z kolei zamek do bramy garażowe to kategoria, która spaja wszelkie zamki do garażów z większymi rozmiarami oraz przekrojem np. kwadratu. Tutaj wybór konkretnego rozwiązania będzie potem determinował np. zastosowanie dedykowanej klamki bramowej. Ponadto zupełnie inny będzie zamek do bramy uchylnej, a inny przy rozwarciu będzie konieczny zamek do bramy garażowej.   

Jaki rodzaj zamka do bramy jest kupowany najczęściej?

Wśród bram najbardziej popularne są bramy przesuwne. Natomiast niejednokrotnie często bardzo dobrze sprzedają się także zamki do bramy przesuwnej. W tym wypadku gorzej dopasowane zamki do bram skrzydłowych są dość uniwersalne, to np. zamki do bram przesuwnych wymagają dobrego dopasowania. Wynika to z tego, że często przy bardziej zagrożonych np. włamaniem miejscach nie wystarczą jedynie solidne drzwi techniczne. Tutaj konieczne jest zastosowanie kompleksowych zabezpieczeń, a w tym dobrze dobranego, dopasowanego zamka do furtki oraz zamka do bramy. Ponadto cały teren musi zostać odpowiednio ogrodzony, a także należy zadbać w 100% o wszelkie detale wpływające ostatecznie na bezpieczeństwo całego obiektu oraz np. zgromadzonego na jego terenie sprzętu.

Co jest istotne z perspektywy wyboru zamka do bramy?

Przede wszystkim zwróć uwagę na materiały z jakich został wykonany dany zamek do furtki czy też zamek do bramy. W przypadku braku wykorzystania odpowiednich rozwiązań np. całość może szybko ulec korozji, a przez to niezbędna stanie się wymiana. Podstawą zamka do bramy jest więc stal nierdzewna. Ponadto w przypadku zamków do furtek istotna jest długość górnego rygla, aby pasował on do długości zapadki. Przy niektórych modelach zamków do bram są one regulowane. Pamiętaj o tym, jeśli będziesz decydować się na konkretny model. Niejednokrotnie jeśli będziesz wybierał zamki do bram z ryglowaniem zaokrąglonym. W praktyce są one o wiele cięższe do sforsowania z użyciem siły czy też wytrycha. Ostatnią kwestią są gwarancja i atesty. Te deklarowane przez producenta to najlepsza opcja, aby poznać wszelkie niezbędne kwestie związane z aspektami technicznymi danego rozwiązania. Pamiętaj, że zamek do bramy to istotny wybór. Przemyśl go więc w 100%.