KLAMKI I OKUCIA

Okucia do drzwi i klamki do drzwi w praktyce

Wbrew pozorom wybór wszelkich akcesoriów do drzwi nie jest tak prosty jakby się wydawało. Klamki do drzwi i okucia do drzwi dostępne są w szerokim spektrum rozbudowanej grupy różnych produktów. Z pewnością masz też świadomość, że są okucia do drzwi wewnętrznych, jak i okucia do drzwi zewnętrznych. Klamki wewnętrzne są zawsze traktowane nieco po macoszemu. Natomiast to one zaraz po klamkach zewnętrznych noszą na sobie ciężar związany z codziennym otwieraniem i zamykaniem drzwi. Ponadto niejednokrotnie częściej korzystasz z klamki zewnętrznej niż klamki zewnętrznej. Jeśli jeszcze nie wiesz jak dobrać klamki drzwiowe, a w tym klamki do drzwi wewnętrznych, klamki do drzwi zewnętrznych i okucia drzwiowe, to właśnie tutaj w pewnym stopniu znajdziesz pewne odpowiedzi na własne pytania. Pamiętaj, że ważne aby klamki pokojowe jednocześnie trwałe oraz pasowały do wystroju wnętrza. Na tym jednak się nie kończy. Więcej w tym zakresie dowiesz się właśnie tutaj!

Klamka drzwiowa to potoczne określenie całego systemu zamykania. Natomiast ten składa się ze zdecydowanie bardziej rozbudowanej grupy elementów. W ten zakres wchodzi uchwyt, zamek, szyld i okucie do drzwi. Szyld jest tą częścią w bezpośrednim montażu do skrzydła drzwiowego. Klamki do drzwi wewnętrznych powinny być równie wytrzymałe co klamki do drzwi zewnętrznych. Wynika to z tego, że korzystamy z nich zdecydowanie częściej niż to się wydaje, a przez to zużywają się bardzo szybko. Dlatego klamki wewnętrzne powinny zostać wybrane w sposób bardzo skrupulatny. Równie dużo uwagi należy im poświęcić co klamkom zewnętrznym. Chyba, że chcesz aby np. wytarły się bardzo szybko i z perspektywy estetycznej konieczna była ich jak najszybsza wymiana. Klamki pokojowe to z pewnością element wyposażenia każdego pomieszczenia, o którym nigdy nie wolno zapominać. W innym wypadku po czasie na pewno będą denerwować Cię koszty napraw.

Klamki drzwi wewnętrzne i klamki drzwi zewnętrzne

Poza konstrukcją oraz stylem będą klamki do drzwi różnią się ze względu na przykład na technikę otwierania lub wykonania. Dobrej jakości klamkę drzwiową można poznać po jej ciężarze. Wynika to z tego, że została wytopiona z właściwego stopu. Klamki do drzwi tzw. pełne są odkuwane i wykonane z mosiądzu. To właśnie tego typu materiał sprawi, że dzięki będą one służyć Ci perfekcyjnie przez całe lata. Klamki drzwiowe tego rodzaju są wykonywane najczęściej ręcznie na podstawie formy rzeźbionej w drewnie. Warto przemyśleć właśnie taki zakup szczególnie, że niejednokrotnie lepiej jest kupić coś raz na długo niż zamawiać regularnie po krótkim czasie. Zaoszczędzisz w ten sposób nie tylko koszty na klamkach drzwiowych, ale również masę czasu. W praktyce klamki do drzwi są tak samo istotne jak okucia do drzwi. 

Jakie wybierać klamki zewnętrzne i klamki wewnętrzne?

W praktyce warto skupić się również na wykończeniu. W tym zakresie klamki do drzwi wewnętrznych i klamki do drzwi zewnętrznych mogą być chromowane, chromowane matowo, niklowane, brązowione bądź lakierowane. Wszystko w zależności od potrzeb Twoich, a także ostatecznego miejsca, w którym się po prostu znajdą. W tym aspekcie dostępne są także klamki drzwi wewnętrzne i klamki drzwi zewnętrzne malowane na czarno lub biało matowym lakierem, a także pokrywane dwukolorowym w postaci chromu. Nie zapominaj też, że klamka do drzwi musi pasować stylem do drzwi i ich rozmiaru.

Okucia do drzwi a klamki pokojowe, kształty i ich rozmiary

W tym aspekcie wygląd klamki drzwi wewnętrznych i okuć do drzwi wewnętrznych powinien być jednolity. Analogicznie należy pamiętać, że design klamki drzwi zewnętrznych i okuć do drzwi zewnętrznych muszą pasować stylem do siebie i także samych drzwi. Do nowoczesnej stylistyki dobieramy nowoczesne rozwiązania, minimalistyczne np. wykonane ze stali lub aluminium. Natomiast w przypadku typowo klasycznych drzwi, lepiej pasować będą produkty zdobione mosiężne w stylu retro. Oprócz tego, jeśli jednak nie masz odpowiedniego budżetu, to ciepły kolor imitujący mosiądz też będzie wystarczający. 

Okucia do drzwi zewnętrznych, okucia do drzwi wewnętrznych a klamki drzwiowe

Zwróć uwagę także na spójność pomiędzy poszczególnymi okuciami do drzwi i klamkami drzwi wewnętrznych. To samo w przypadku klamki drzwi wewnętrznych. W tym zakresie chodzi m.in. o samą masywność okuć oraz klamek. Przykładowo duże i ciężkie muszą mieć np. mosiężną, mocną klamkę, a przeszklone, nowoczesne mniejszą i lżejszą. W przypadku np. tych drugich idealnie sprawdzi się subtelna klamka. Natomiast wielkie drzwi potrzebują dużych klamek. Wszystko pozostaje nie tylko kwestią samego designu i ostatecznego wyglądu, ale także zbyt słaba klamka przy mocniejszych drzwiach i dużym nacisku, z czasem wykruszy się, a potem po prostu pęknie.