Koła do taczek i wózków

Koła do taczek i wózków – jak dokonać właściwego wyboru?

Transportowanie ciężkich przedmiotów jest zawsze problematyczne. Szczególnie jeśli dotyczy konieczności na placu budowy, w ogrodzie czy w magazynie. Może to być trudne, jeśli nie mamy odpowiednich kół do taczek lub kół do wózków. Wbrew pozorom wybór odpowiednich jest kluczowy, aby zapewnić sobie łatwiejszą pracę. Ponadto dobre koła do taczek ogrodowych to bezpieczne i efektywne przemieszczanie się z ładunkiem. Nie bez znaczenia jest więc czy kupisz koło piankowe, czy np. koło poliamidowe. To jednak w zasadzie wierzchołek góry lodowej, gdyż do tego zbioru dochodzą m.in. typy odmienne konstrukcyjnie pokroju koła z trzpieniem skrętnym lub koła skrętnego z hamulcem. W tym wpisie omówimy sobie więc czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze kół do taczek i kół do wózków. 

Koła do taczek ogrodowych czyli wybór pozornie obojętny

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj terenu. Trzeba zbadać ten, na którym będą używane koła do wózków. Nie bez znaczenia jest czy docelowo będzie to teren płaski, nierówny czy może z dużymi przeszkodami. Koło metalowo gumowe inaczej się na nich zachowuje. Przykładowo dla płaskich i gładkich, takich jak hale magazynowe czy chodniki lepsze są klasyczne koła do wózków z twardym bieżnikiem. Zapewniają płynne i ciche przemieszczanie się. Można przemyśleć w tym aspekcie też koło skrętne z hamulcem, które natomiast nie sprawdzi się do terenów nierównych. Tutaj konieczne jest wybranie stabilnej konstrukcji. Skrętne będzie się gubić na wybojach placu budowy czy ogrodu. Lepszym wyborem mogą być też koła pneumatyczne z bieżnikiem o dużej przyczepności, które dobrze radzą sobie z nierównościami terenu.

Następnym czynnikiem będzie obciążenie. W zależności od tego, jakie przedmioty będziesz transportować – musisz dobrać do tego koła do wózka o odpowiedniej nośności. Koła do taczek ogrodowych są dostępne w różnych rozmiarach i nośnościach. Zaczynamy tutaj od mniejszych kół o nośności około 50 kg, a kończymy na większych o nośności nawet do 300 kg. Wszystko więc zależy od Twoich potrzeb. Ważne jest, aby nie przeciążać kół. Może to prowadzić do ich uszkodzenia oraz utrudniać następnie przemieszczanie się. Ponadto koła do taczek ogrodowych mają też swoją określoną żywotność, która może znacznie skracać się przy złym dopasowaniu do docelowych pracy i terenu. Dętka do koła wózka lub dętka do koła taczki jest jeszcze tania, jednak kółko do fotela tworzywo to już zupełnie inna kwestia tak jak całe koło z trzpieniem skrętne z hamulcem. Warto więc zadbać o detale, aby ograniczyć niepotrzebne koszty.

Zwróć uwagę na materiał i konstrukcję koła do taczek ogrodowych

Materiał, z którego wykonane są koła ma duże znaczenie dla ich trwałości. Ponadto w ten zakres wchodzi także odpowiednie profilowanie konstrukcji. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kół: stalowe, gumowe i plastikowe. Do tego dochodzą koła metalowo gumowe będące hybrydą. Koła stalowe są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak są cięższe i mogą rysować powierzchnie. Koła gumowe są bardziej elastyczne i zapewniają lepsze tłumienie drgań. Może to być istotne przy przewożeniu delikatnych lub łatwo uszkadzalnych przedmiotów. Koła plastikowe, takie jak koło poliamidowe, kółko do fotela tworzywo lub koło piankowe są zazwyczaj najtańszym rozwiązaniem, ale również najmniej wytrzymałym. Pozostaje jednak podobnie jak gumowy odpowiednik, stosunkowo delikatne dla danej powierzchni.

Koła do wózków w praktyce

Transport ciężkich przedmiotów nie musi być tak ciężki jak zawsze. Może być wymagający, zwłaszcza jeśli nie masz odpowiednich kół do taczek bądź wózków. W praktyce przewożenie paczek, skrzynek czy narzędzi okazuje się stosunkowo łatwy w określonych przypadkach. Wystarczy, że wybór odpowiednich kół jest dla Ciebie kluczowy. Przykładowo koło z trzpieniem skrętne zapewni Ci łatwe, bezpieczne i efektywne przemieszczanie się z ciężkimi ładunkami. Nie jest jednak polecane przy bardziej wyboistych powierzchniach. Na co jeszcze w tym aspekcie zwrócić więc uwagę?  Z pewnością istotna jest wytrzymałość i trwałość. W zakres ten wchodzą zarówno dętka do koła wózka, dętka do koła taczki, jak i koło z trzpieniem skrętne z hamulcem  lub koło z trzpieniem skrętne. W tym aspekcie każdy detal ma znaczenie z perspektywy użytkowania przez dłuższy okres czasu. 

Jedną z najważniejszych zalet kół metalowo gumowych jest ich wytrzymałość i trwałość. Właściwe materiały zapewniają kółkom dużą wytrzymałość na obciążenia oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Koła do wózków tego typu są idealne do transportu cięższych rzeczy, zarówno na terenach płaskich, jak i nierównych. Do tego wchodzi elastyczność i tłumienie drgań. Guma ma istotne znaczenie przy przewożeniu delikatnych lub łatwo uszkadzalnych przedmiotów. Z kolei koła do taczek z konstrukcją metalową i bieżnikiem gumowym doskonale tłumią drgania. To z kolei zabezpiecza ładunek przed wstrząsami i wibracjami, które mogą powstać podczas przemieszczania się po dowolnym terenie.