Trzonki

W jaki sposób wybrać odpowiedni trzonek – zakup pozornie prosty?

Wybierając odpowiedni trzonek do łopaty DY, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Wbrew pozorom uwzględnianie ich nie pozostaje obojętne. Trzeba zdecydować się na konkretny materiał wykonania, długość, kształt oraz to czy dany produkt ma wbudowane rozwiązania typowo ergonomiczne. Trzon do łopaty typ "T", kij do szczotek lub drążek do grabek pełnią kluczową rolę w wygodnym i efektywnym użytkowaniu. Dobrze jest więc dokładnie przeanalizować dostępne opcje, a także parametry determinujące podstawy. Przykładowo trzon do kosy metalowy profilowany i trzon do kilofa 2,5 kg to zupełnie różne produkty, które posiadają inną charakterystykę. Jak więc wybrać odpowiedni trzonek? Dowiedz się wszystkiego co niezbędne na ten temat, właśnie tutaj.

Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał wykonania – drążek do grabek frezowany i inne

Trzonki do łopat DY mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak: drewno, metal, tworzywo sztuczne czy kompozyty. To samo tyczy się również kijów do szczotek z gwintem czy trzonów do kosy. Wbrew pozorom są to dość podobne do siebie  produkty.  Każdy z wymienionych materiałów ma swoje zalety i wady. Drewniane trzon do łopaty typ "T" charakteryzują się naturalnym wyglądem i ciepłem w dotyku. Niestety mogą być mniej trwałe i podatne na uszkodzenia. Natomiast metalowe odpowiedniki mogą być bardziej wytrzymałe, ale mogą być zimne i mniej komfortowe w użytkowaniu. To dlatego niejednokrotnie alternatywą są trzonki z tworzywa sztucznego lub kompozytowe. Rękojeść plastikowa łopaty piaskowej jest wtedy na dodatek lekka, trwała i odporna na wilgoć. Estetycznie pozostawiają jednak sporo do życzenia. Wybór materiału kija do szczotek zależy od indywidualnych preferencji i wymagań użytkownika.

Sprawdź jaka długość jest odpowiednia – kij do szczotek z gwintem sosna lub trzon do kosy metalowy profilowany

Długość trzonka ma wpływ na komfort i efektywność pracy z narzędziem pracy. Zbyt długi może powodować trudności w kontroli np. łopaty. Dotyczy to sytuacji zwłaszcza podczas precyzyjnych prac. Niekiedy natomiast zbyt krótki trzonek do kilofa 2,5 kg może natomiast wymagać niezdrowego skłonu ciała i prowadzić do bólu pleców lub ramion. Długość jest więc jak najbardziej nieobojętna. Powinna być ona dostosowana do wzrostu i preferencji użytkownika. Tyczy się to każdego rodzaju pracy, do której rękojeść plastikowa łopaty piaskowej i trzon będą używane. W przypadku pracy ogrodowej zaleca się trzonek o długości około 120 cm. Natomiast drążek do łopat śniegowych może być krótszy, czyli około 80-100 cm.

Wybór drążka do grabek i nie tylko z perspektywy kształtu

Kształt trzonka ma znaczenie dla komfortu i efektywności pracy. Nie mogą one być prostowane lub zaokrąglone. Proste trzonki są najlepsze i zarazem najtańsze, ale mogą być mniej wygodne w użytkowaniu. Tyczy się to zwłaszcza dłuższych okresów pracy. Drążek do grabek frezowany może zapewnić lepszy chwyt i zmniejszyć ryzyko obtarć oraz następnie pęcherzy. Nie zawsze są jednak odpowiednie dla wszystkich pracowników. Natomiast drążek do grabek sosna lub kij do szczotek z gwintem lepszej klasy mogą być zaprojektowane w taki sposób, aby dostosować się do naturalnego kształtu dłoni. Dodatkowa ergonomia może zapewnić większy komfort i zmniejszyć napięcie mięśni. W praktyce przełoży się na zdecydowanie wyższą efektywność, ale to wszystko zależy od wielu detali, które jedynie z pozoru wydają się mało istotne. Wybierając odpowiedni drążek do grabek, trzon do młotków lub trzon do kosy, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, takich jak wspomniane już: 

  • materiał wykonania,
  • długość, 
  • kształt, 
  • podstawowa ergonomia.

Zwróć uwagę na to z czego i jak jest wykonany Twój drążek do grabek

Trzonki do grabek, trzon do młotków murarskich lub kosy mogą być wykonane z różnych materiałów. Ponadto w grę wchodzi też odpowiednia inna obróbka lub stylizowanie trzonka czego przykładem jest np. drążek do grabek frezowany lub kij do szczotek z gwintem sosna. W stosunku do nich prostym rozwiązaniem jest tradycyjnie drążek do łopat śniegowych. Każdy z tych materiałów, jak i profilowań ma swoje zalety i wady. Oznacza to, że jednym będą one pasować, a innym zaś nie. Drążek do grabek frezowany charakteryzuje się mniej naturalnym wyglądem, ale może być bardziej wygodny i przy tym niestety podatny na uszkodzenia. Trzonki bez frezowania mogą być bardziej wytrzymałe, ale mogą za to mniej komfortowe w korzystaniu. To samo tyczy się mniejszych wariantów pokroju trzonów do młotków czy bardziej specjalistycznych trzonów do młotków murarskich. Warto wybierać na pewno w lecie drążek do grabek sosna, gdyż właśnie drewno jest bardziej wygodne, ale przy tym w tym okresie nie jest też niepotrzebnie narażone na wilgoć czy opady w przypadku prac na zewnątrz.