ZAMKI DO DRZWI

Jaki zamek do drzwi wybrać?

Bezpieczeństwo we własnym domu czy też firmie to absolutna podstawa. Na tą kwestię składa się z kolei wiele elementów. Nie trzeba jednak inwestować w szyby ze szkła pancernego czy też wzmocnione drzwi. W tym aspekcie niejednokrotnie wystarczy odpowiednio dobrany zamek do drzwi wejściowych. Nie bez znaczenia pozostają także zamki do drzwi wewnętrznych jednak te częściej pełnią rolę zabezpieczenia prywatność poszczególnych domowników czy współlokatorów. Najbardziej istotne jest, aby odpowiednio wyposażyć w takie rozwiązanie drzwi wejściowe, gdyż to właśnie one będa odpowiedzialne za bezpieczeństwo majątku przechowywanego na terenie mieszkania. Jakie zamki do drzwi wybierać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie zamka do drzwi wejściowych? Dowiedz się więcej właśnie tutaj!

Zamki do drzwi to podstawa jeśli chodzi o bezpieczeństwo

W tym zakresie stanowią one podstawowe zabezpieczeniem przed włamaniami. Zamki do drzwi to pierwsza bariera, którą należy pokonać, aby dostać się do danego mieszkania czy też domu. W praktyce każde drzwi wejściowe powinny zostać wyposażone w odpowiedni system pozwalający nie tylko ograniczyć prawdopodobieństwo wejścia z użyciem siły, ale także być wyposażone w zamki do drzwi wejściowych, które wykluczają możliwość otwarcia np. wytrychem.  Nawet dobre drzwi antywłamaniowe pozostają bezużyteczne, kiedy zbyt tani zamek do drzwi zostanie otwarty otworzyć przy użyciu “przysłowiowej spinki”. Trzeba mieć na uwadze, że obecnie włamywacze posługują się znacznie bardziej specjalistycznym sprzętem, który często wykorzystywany jest np. przez ślusarzy. Zamek do drzwi wejściowych trzeba więc dobrze wybrać. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie konkretnego modelu?

Wybieraj zawsze zamek do drzwi wejściowych i unikaj przy tym zamków do drzwi wewnętrznych

Niejednokrotnie wielu klientów decyduje się na stosowanie jak najbardziej uniwersalnych rozwiązań. W praktyce jest to bardzo zła decyzja. Zamki do drzwi wewnętrznych niejednokrotnie nie są przystosowane do zapewniania bezpieczeństwa przed włamaniem. Stanowią jedynie element pozwalający na zapewnienie nieco większej prywatności domownikom. Zamki do drzwi pokojowych to proste mechanizmy, które nie tylko są dość proste w otwieraniu z pomocą wytrycha, ale również można je wyważyć przy użyciu siły. Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek produktu,  zwróć uwagę na to jakie posiada atesty, klasę wytrzymałości i kilka innych parametrów, takich jak odporność na czynniki środowiskowe czy pogodowe. Zamki do drzwi wejściowych powinny być odporne na wilgoć i temperatury. Równie istotny jest zakup zamków do drzwi wewnętrznych, które będą nieco bardziej wytrzymałe, jeśli mają docelowo zostać umieszczone na terenie firmy.

Rodzaje zamków do drzwi pokojowych i nie tylko

W tym zakresie poszczególne modele różnią się od siebie pod względem sposobu ich montażu. Tutaj dzielimy je na wpuszczane oraz nawierzchniowe. Zamki wpuszczane instaluje się we wnętrzu drzwi przez co są prawie niewidoczne. Po przekręceniu klucza w otworze, rygiel wchodzi do otworu w futrynie i drzwi są zablokowane. Natomiast zamki nawierzchniowe  nazywane są także nadrzwiowymi i znajdują się na zewnętrz. W tym zakresie często sprawdzają się, aby zamknąć się od wewnątrz lub w roli zamków do drzwi pokojowych. Ten typ otwierany jest często z jednej za pomocą klucza, a z drugiej przy pomocy zasuwy. Rozwiązanie polecane jest do drzwi, które są zbyt cienkie, aby zamontować w nich standardowy zamek wewnętrzny. Zamki nawierzchniowe nie muszą jednak ograniczać się wyłącznie do roli zamków pokojowych. Stanowią również dodatkowe zabezpieczenie przy drzwiach wejściowych. 

Jaki wybrać zamek do drzwi?

Wybór w tym aspekcie uzależniony jest od Twoich preferencji, jak i budżetu. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są zamki mechaniczne. Dużą zaletą jest stosunkowo niska cena i prostota w użytkowaniu. Tradycyjne zamki do drzwi wykorzystywane nie są drogie i mogą być wyposażone w nawet kilka rygli, które wzmacniają zabezpieczenia. Przesunięcie takiego rygla odbywa się w ich przypadku po przekręceniu klucza. Nie potrzebują one również być zasilane prądem, co niejednokrotnie okazuje się bardzo praktyczne. Niestety w przypadku większej ilości domowników, wymienia się fizycznie kluczem bywa problematyczne, tak jak dorabianie ich do bardziej zaawansowanych zamków. Dobrej klasy klucz może kosztować nawet około stu złotych. Co w razie zagubienia naraża właściciela na dość znaczne koszty. 

Elektroniczne zamki do drzwi 

Zamki elektromechaniczne stanowią połączenie rozwiązań analogowych ze sterowaniem elektronicznym. W tym aspekcie właściciel nie posiada zwykłego klucza. Otwarcie drzwi jest możliwe dzięki specjalnej karcie bądź z pomocą breloka. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku zamków do drzwi pokojowych wewnątrz firmy. Niejednokrotnie jednak coraz częściej spotykane jest w przypadku spółdzielni mieszkaniowych wynajmujących lokale wyłącznie na wynajem. Pod przekazaniu impulsu elektrycznego z karty lub breloka zamek do drzwi zwalnia blokadę i otwierają się one następnie w za pomocą klamki.