Elektrozaczepy

Elektrozaczepy jak dobrze wybrać?

Zabezpieczenia to jedne z najczęściej sprzedających się elementów wyposażenia domów, firm czy budynków użyteczności publicznej. Zresztą nic dziwnego, gdyż każdy chce zadbać o bezpieczeństwo swoje, rodziny czy pracowników. Przykładem takiego produktu z branży zabezpieczeń są elektrozaczepy, które są połączone cyfrowo z domofonami. Obsługują one w dość znacznym uproszczeniu tzw. rygiel zewnętrzny i przykładowo mamy wiele wideodomofonów, które posiadają zaczep elektromagnetyczny bez blokady z kontrolą dwóch wejść. Oznacza to, że pod domofon zostaje podpięta obsługa bramy, a także furtki. Nie trzeba więc opuszczać domu, aby zdalnie przydzielić dostęp danej osoby z pomocą zaczepu elektromagnetyczny z blokadą, gdy np. przychodzą do Ciebie klienci. W zasadzie możliwe jest obecnie obsługiwanie tego nawet w całości ze smartfona. Jak wybrać konkretny model? Czym różnią się poszczególne modele np. zaczep elektromagnetyczny bez blokady i zaczep elektromagnetyczny z blokadą? Dowiedz się wszystkiego co potrzebne, właśnie tutaj!

Jakie mamy rodzaj elektrozaczepów?

Jeśli już zdecydowałeś się na wideodomofon, to następny będzie rygiel zewnętrzny w furtce. Rozwiązanie tego typu pozwala na pełną kontrolę strefy wejścia do budynku. Na rynku dostępnych jest więc szerokie spektrum typów rygli, które dopasujesz bez większego problemu do własnych potrzeb. Trzeba jednak rozróżnić je w odpowiednim standardzie. Pierwsze będą więc zaczep elektromagnetyczny bez blokady i zaczep elektromagnetyczny z blokadą. Dedykowane są one do instalacji typowo w systemach wideodomofonowych, które aby otworzyć furtkę wymagają doprowadzenia napięcie do rygla. Tutaj więc z blokadą wymaga napięcia do otwarcia blokady, a bez blokady wręcz odwrotnie, przerwania napięcia. W przypadku rygli zewnętrznych normalnie, aby zamknąć furtkę trzeba doprowadzić napięcie. Rygiel zewnętrzny jest wtedy cały czas zamknięty, a po doprowadzeniu napięcia odblokowuje wejście. W zasadzie każdy typ elektrozaczepu ma swoje indywidualne przeznaczenie. Zadaniem tego np. jest zabezpieczanie wyjść na drogach ewakuacji. Jeśli dojdzie do awarii zasilania, to wyłączenie prądu spowoduje otwarcie wszystkich drzwi, które podtrzymują zaczep elektromagnetyczny z blokadą prawy.

Typy elektrozaczepów i poszczególnych akcesoriów niezbędnych dla bezpieczeństwa

Przykładem elektrozaczepu powodującego zwolnienie rygla po doprowadzeniu napięcia, jest zaczep elektromagnetyczny rewersyjny. Oprócz tego w przypadku Twojego domu lub biura sprawdzać mogą się również zaczep elektromagnetyczny z pamięcią, a także zaczep elektromagnetyczny z blokadą prawy w zależności od strony, w której będzie montowany. Każdy pasuje do wszystkich domofonów z oferty, a także niektóre lepsze modele mogą być obsługiwane z poziomu smartfona. W tym aspekcie różnice będą polegać tylko i wyłącznie na preferencjach, a także zastosowanych szyldach prostych cynkowanych do elektrozaczepu bądź czy wmontowany jest np. szyld kątowy malowany do elektrozaczepu Lewy. 

Jaki wybrać elektrozaczep w przypadku domu, biura lub obiektu o użytku publicznym?

W tym aspekcie wiele jest zależne od tego, jaki typ zabezpieczenie masz obecnie w domu. Przykładowo nie zawsze zaczep elektromagnetyczny rewersyjny będzie kompatybilny np. z  szyldem kątowym malowanym do elektrozaczepu Lewym, kiedy wspomniany zaczep elektromagnetyczny z blokadą jest prawy. Niuansów tego typu jest zdecydowanie więcej. Tutaj często wybieranym typem jest zaczep elektromagnetyczny z pamięcią czyli taki, który po podaniu krótkiego impulsu, odblokowuję zapadkę. Następnie ten sam rygiel zewnętrzny zapisuje impuls, aż do chwili zamknięcia furtki. Dzięki tej technologii istnieje możliwość otwierania furtki bez konieczności wykorzystywania w tym celu kluczy. Wystarczy, że wychodząc z danego lokalu urządzenie pamięta sygnał aż nie zatrzaśniesz następnie furtki. Cały ten czas zaczep elektromagnetyczny z pamięcią będzie pamiętał sygnał i pozostanie dla Ciebie po prostu otwarty.

Jaki jeszcze inny typ elektrozaczepu może się sprawdzić?

Zaczep elektromagnetyczny rewersyjny to typ rygla, który pozostaje zwolniony po przesłaniu impulsu i można swobodnie korzystać z danych drzwi czy furtki. Blokuje się on dopiero po ponownym wciśnięciu. Wtedy taki zaczep elektromagnetyczny z blokadą prawy pozostaje zamknięty i nie można ponownie przejść przez dane przejście bez przesyłania impulsu. Często montowany jest szyldach prostych cynkowanych do elektrozaczepu, tak jak inne typy rygla charakterystyczne w biurach, a także na posesjach prywatnych ponieważ są szczególnie przydatne z perspektywy bezpieczeństwa dzieci. Po zakończeniu zabawy na zewnątrz, można przesłać impuls do rygla w szyldzie kątowym malowanym do elektrozaczepu Lewym i przepuścić dzieci z jednej lokalizacji do drugiej. Inną odmianą będą także wzmocnione wersje wszystkich wymienionych rygli zewnętrznych. Przykładowo zaczep elektromagnetyczny rewersyjny montuje się w mocniejszym standardzie np. w drzwiach stalowych, gdy konieczne jest zabezpieczenie np. powierzchni magazynowych.