Zamki meblowe

Zamki meblowe w użytkowaniu

Praktycznie każdemu marzy się prywatność. Dlatego właśnie od lat zabezpiecza się nie tylko drzwi, ale również wdraża na szeroką skalę zamki meblowe. Pozwalają one niezwykle wygodnie zamknąć dostęp do zawartości poszczególnych szuflad, szafek czy komód. Zamek meblowy wbrew pozorom może być dostępny w szerokim spektrum różnych rodzajów. Przez lata na rynku pojawiło się wiele zróżnicowanych mechanizmów, które po prostu oferują inne rozwiązania. Wiele rodzajów zamków do mebli warto poznać bliżej, ob wbrew pozorom często różnią się one od takich zamków meblowych do drzwi. Podstawową cechą większości zamków meblowych jest to, że np. baskwilowe świetnie nadają się do wysokich szaf. Oznacza to, że występuje tutaj konieczność zabezpieczenia więcej niż jednym z zamków meblowych do drzwi. W tym aspekcie jest on wyposażony w blokady na długim stelażu. Dzięki temu całe drzwi na zamku do mebli w szafie blokowane są nawet w trzech punktach. Podobne rozwiązanie stosowane jest np. przy zamku meblowym do szyb szklanych. W obu przypadkach nie da się odchylić fragmentu drzwi przy większej szafie, aby sprawdzić co jest w jej wnętrzu. Jak wybierać więc zamki meblowe? Dowiedz się więcej, tutaj!

Na jakiej zasadzie wybiera się zamek meblowy?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest jednoznaczna. Wynika to z tego, że dostępnych jest szerokie spektrum różnego typu zamków meblowych. Każdy ma inne zastosowanie i może być wykorzystywany w indywidualnym zakresie dopasowanym do potrzeb danej osoby. Przykładowo zamek meblowy kasetowy LOB będzie dostosowany do użytku bardziej w zakresie np. węższych szuflad, a zamek meblowy krzywkowy sprawdzi się przykładowo drzwiczkach. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób dany element zabezpieczeń zostanie zastosowany. Podobna zależność występuje przy wspomnianych szafach i zamku meblowym do szyb szklanych bądź zamku meblowym gablotowym bezpośrednio do komód czy szafeczek. Specyficzny z kolei będzie zamek meblowy żaluzjowy, gdyż ten wpuszczany jest delikatnie pod kątem od góry. Podobnie zresztą jest ze specjalnym wzmacnianym zamkiem meblowym ZMB4 niklowany, który ma odmienne zastosowanie.

Które zamki meblowe sprawdzają się najczęściej?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, jak się wydaje. W meblarstwie wykorzystywane jest szerokie spektrum różnego typu zamków meblowych. Można jednak wyróżnić zamki gablotowe, które zamykają drzwi szuflady lub też mniejszej szafki za pomocą niewielkiego bolca. Wystarczy w tym aspekcie blokada samego mechanizmu np. na niewielki kluczyk. W tym aspekcie cechują się niewielkimi wymiarami zewnętrznymi podobnie jak zamek meblowy żaluzjowy. Zaleta wiąże się więc z ogromną łatwością montażu. Takie rozwiązanie znajdzie zastosowanie praktycznie w każdym domu. Niejednokrotnie, jeśli mówimy również o wspomnianych gablotach to można w nich zamontować np. zamek meblowy do szyb szklanych. 

Zamek do mebli – czy zawsze trzeba wiercić?

Przeważnie tak, jeśli nie została we wnętrzu danego mebla zamontowana odpowiednia szyna w tym celu. Zamek do mebli ma przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo i ograniczać dostępem nieupoważnionych osób do wnętrza szafki czy też innego mebla.  Jednym z bardziej dyskretnych będzie zamek meblowy kasetowy LOB dopasowany m.in. do szuflad czy mniejszych drzwiczek. Innym podobnym typem o wzmocnionym profilu jest zamek meblowy ZMB4 niklowany. Zamek meblowy krzywkowy z kolei nada się także do szuflady i jego funkcja ochronna będzie stosunkowo dopasowana do wytrzymałości np. drzwiczek lub materiału, w którym osadzony został zamek meblowy. Ważne jest, aby nie tylko sam zamek, ale także to gdzie został osadzony miały właściwe atesty. Nie ma sensu przykładowo montować zamka w drzwiczkach, które łatwo można wyłamać od strony np. zawiasów. Warto zastanowić się więc czy przykładowo taki zamek meblowy krzywkowy sprawdzi się w docelowym zastosowaniu. 

Czym kierować się w czasie wyboru zamka meblowego?

W zasadzie są to wydawałoby się proste akcesoria zabezpieczające. W praktyce jednak zamek meblowy zamkowi nierówny. Dlatego warto zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję o zakupie – przemyśl dokładnie jakie będzie zastosowanie. Ponadto przeanalizuj właściwości i cechy, które posiada dany model. Zamek meblowy do szyb szklanych nie zawsze sprawdzi się tam, gdzie klasyczny zamek meblowy żaluzjowy. Pamiętaj również, aby ich jakość była jak możliwie najwyższa. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych komplikacji związanych m.in. z tym, że ktoś nieautoryzowany miał dostęp do Twojej własności. Nie powinno się kierować ceną, ale jednak z ograniczonym budżetem zrezygnuj z niskiej jakości zamka meblowego. Lepiej jest wydać nieco więcej i wydać za lepszy standard. Różnica niejednokrotnie będzie zauważalna nawet gołym okiem lub jakość widoczna jest w palcach.